انواع کاشت ناخن

انواع کاشت ناخن

 

 

ناخن به عنوان عضوی از بدن ماست که در حاشیه مانده، و دارای فوائد بسیار زیادی میباشد. این عضو کراتینی بدنمان، سیستم پوششی بدن است که قابلیت تصویر کردن کمی‌ها و کاستی‌های بدنمان را دارد به عنوان عضوی بی روح است که قابلیت تغییرپذیری داشته و با ایجاد هنرهای ظریف، به یک  وجه از زیبایی خانمها تبدیل می‌شود. یکی از این اعمال هنری کاشت ناخن مصنوعی است.

دلیل کاشت ناخن خانمها

کاشت ناخن در کشور ما بسیار رایج شده است. هرکسی برای اینکار دلیل خاص خود را دارد. نداشتن ناخن زیبا یا داشتن ناخنی زیباتر. اما بیشترین افرادی که از کاشت ناخن استفاده می‌کنند کسانی هستند که ناخن‌شان رشد کافی ندارد و خیلی زود می‌شکند.

کاشت ناخن

استفاده از ناخن مصنوعی و یا کاشت ناخن برای خانمهایی که عادت به جویدن ناخن خود دارند و یا ناخن‌های خوش فرمی ندارند بسیار مناسب است. حتی افرادی هستند که ناخنهای خوش فرمی دارند ولی بخاطر مشغله کاری وقت برای تمیز و مرتب نگه داشتنشان ندارند و ترجیح می‌دهند با کاشت ناخن و یا ژلیش همیشه دستهای تمیزی داشته باشند. عمل کاشت ناخن باید با ابزار و مواد مخصوص کاشت و زیر نظر متخصصین انجام شود.معمولاً کاشت ناخن به همه توصیه نمی‌شود مگر برای کسانیکه ناخن‌هایشان ضعیف است و بطور طبیعی و ژنتیکی دارای ایراد باشد و ظاهر خوبی نداشته باشد. کاشت ناخن به صورت مقطعی و با رعایت نکات ایمنی باید انجام شود.

انواع روش‌های کاشت ناخن

ناخن‌های مصنوعی در 3 گروه تقسیم می‌شود:

  • ناخن‌های پلاستیکی که در فروشگاه های لوازم آرایش و داروخانه ها فروخته می‌شود و بصورت قالبی است.
  • نوعی پودر که مخصوص کاشت ناخن است و بر روی ناخن طبیعی گذاشته می‌شود.
  • ژل های UV که خیلی هم محبوب هستند ویکی از پرطرفدارترین روش‌های کاشت بحساب می‌آید، که به آن ناخن ژله‌‌ای هم گفته می‌شود.

کاشت ناخن قالبی

بی‌کیفیت ترین نوع کاشت که دوام زیادی هم ندارد ناخن قالبی است.ماده ضد قارچ را روی ناخن‌های طبیعی می‌زنند و بعد ناخن مصنوعی را هم اندازه با ناخن طبیعی می‌کنند و بعد آن را با چسب مخصوص روی ناخن طبیعی قرار می‌دهند، مدتی آن‌ را خوب فشار می‌دهند تا به هم بچسبند. در این روش، ناخن نیازی به سوهان کشی ندارد به همین خاطر بعد از مدت کوتاهی ناخن هوا می‌گیرد و کنده می‌شود. این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که می‌خواهند فقط برای رفتن به مهمانی ناخن‌های خود را زیبا کنند. کسانی که ناخن‌های یک شکل ندارند این روش توصیه نمی‌شود. زیرا این نوع از ناخنها بصورت قالبی است  و حتماً باید ناخن‌های دو دست به یک شکل باشند تا هنگام قرارگیری، این ناخن‌ها زیبا بنظر بیاید. درغیر این صورت کاشت ناخن مرتب و تمیز انجام نمی‌شود. در این روش ناخنها سوهان کشی نمی‌شود و به دلیل ضخیم شدن ناخن از حالت طبیعی خارج می‌شود. این نوع کاشت را می‌توان روی انگشت های استاندارد کار کرد.

  کاشت ناخن پودری 

کاشت ناخن پودری در زیبایی و مقاومت رتبه اول را به خود اختصاص داده است. در این نوع کاشت ابتدا ناخن مصنوعی یا تیپ را از ابتدای ناخن طبیعی می‌چسبانند و به اندازه‌ دلخواه مشتری کوتاه می‌کنند. مواد ضد قارچ در این نوع کاشت بسیار تاکید می‌شود. بعد از گذاشتن مواد روی ناخن، به سوهان کاری دقیق و فراوان احتیاج دارند.این روش به افرادیکه وقت و حوصله ندارند توصیه نمی شود زیرا کاشت ناخن پودری زمان بر است.

کاشت ناخن ژله ای معایب و محاسنش

مواد کاشت ژله‌ای به صورت آماده قابل خریداریست. بعد از زدن ضد قارچ، ناخنها به مواد ژل آغشته می‌شوند، برای خشک شدن سریع مواد دست در دستگاه UV قرار می‌گیرد. کاشت ناخن ژله‌ای با کاشت ناخن پودری یکی است و فقط مواد مورد استفاده در آنها متفاوت است.

در کاشت ژله‌ای، ناخن طبیعی آسیبی نمی‌بیند و هنگامیکه ناخن رشد می‌کند و احتیاج به ترمیم پیدا می‌کند، یعنی  که ناخن سالم است و رشد آن متوقف نشده.  کاشت ناخن ژله‌ای به دلیل بد مزگی مواد و محکم بودنش ، برای کسانی که عادت به جویدن ناخن خود دارند مناسب است واین عادت را از سرشان می اندازد. برخی از افراد پوست حساسی دارند و ممکن است به مواد کاشت حساسیت پیدا کنند و پوستشان دچار اگزما شود. باید سریعا ناخن‌های خود را بر دارند.

کاشت ناخن ترکیبی یا میکس 

ترکیبی از دو نوع کاشت پودری و ژله ای را کاشت میکس می‌گویند. بعد از زدن ضد قارچ، کاشت پودری انجام می‌شود. بعد از سوهان کشی ناخن‌ها  لایه ای از ژل را روی ناخن می گذارند و دست را داخل دستگاه UV  می‌گذارند تا خشک شود. ناخن میکس مقاومت بیشتری دارد و زیباتر می‌شود ولی گرانتر از سایر روش‌هاست.

روش‌های مختلف کاشت ناخن و تفاوتشان

در ۸۰ درصد موارد روش کاشت پودری روشی است که بیشتر انجام می‌شود. 15 درصد روش کاشت ژله‌ای و روش‌های دیگر فقط 5 درصد مخاطب دارند. روش کاشت پودری را به نوعی روش مادر می‌گویند و معمولا با کاشت‌های دیگر ترکیب می‌شود و دوام بیشتری هم دارد. نحوه و نوع اجرای کاشت نیز در دوام آن روش بسیار موثر است. در مناطق شرجی  کاشت ژله‌ای دوام بیشتری دارد. وقتی مواد کاشت ناخن مناسب باشد در هر هوایی تا یک ماه دوام دارد.  

در چه صورتی ناخن کاشته شده ترک برمیدارد

1.کاشت ژله‌ای اکثر مواقع در مکان‌های خشک ترک می‌خورند.

2.در کاشت پودری اگر از مواد کمتر از حد معمول استفاده شود باعث ترک خوردن می‌شود.

3.سوهان‌کشی زیاد هم یکی دیگر از عواملی است که باعث ترک خوردن ناخن‌ها می‌شود.

4.اگر از پودر مناسب و مرغوب کاشت استفاده نشود به مرور زمان مواد ناخن نازک می‌شود و یا اینکه قلم مو به لیکویید خوب آغشته نشود پودر به خوبی خیس نشده و جذب صدف نمی‌شود، وهمین باعث ترک خوردگی می‌شود.

 افرادی که نباید کاشت ناخن انجام دهند

افرادی که بیماری‌های عفونی و یا قارچی دارند بهتر است  کاشت ناخن را انجام ندهند زیرا این کار باعث می‌شود تا متوجه پیشرفت بیماریشان نشوند.

نکات ایمنی بعد از کاشت ناخن

1.مراقب باشید به ناخن‌هایتان ضربه وارد نشود.

2.به جاهای آلوده دست نزنید.

3. در طول روز هنگام شستشو حتماً از دستکش استفاده کنید.

4. بدون دستکش از مواد شوینده استفاده نکنید.

5. استخر هم می‌تواند باعث بروز بیماریهای قارچی در ناخن‌ها شود.

آلرژی و یا حساسیت

تفاوتی در نوع و روش کاشت وجود ندارد فقط ممکن است میزان حساسیت‌ به مواد در افراد فرق کند که در این‌ صورت باید از موادی که کمتر باعث حساسیت‌ می‌شود استفاده کرد.

خطرات کاشت ناخن پا

تفاوت خاصی بین ناخن‌های پا و دست وجود ندارد اما چون ناخن‌های پا بیشتر طول روز در کفش هستند آسیب پذیری بیشتری دارند. رعایت بهداشت ناخن پا از ناخن دست سخت تر است به همین دلیل باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

پیشگیری از بروز مشکل

درمان بستگی به نوع آسیبی دارد که به ناخن‌ها وارد شده.

راه‌های درمان بستگی به نوع آسیبی دارد که به ناخن‌ها وارد می‌شود. آنتی‌بیوتیک‌ برای عفونت ناخن توصیه می‌شود. بعضی اوقات ناخن جرم میگیرد که باید برداشته شود. و یا در مواردی پیش میاید که ناخن کنده و یا اویزان شود که در این مورد بهتر است سریع به فکر درمان باشید و ناخن را جدا کنید تا دوباره بتواند رشد کند.

عوارضی که در کاشت ناخن بوجود می‌آید

افزایش جذب مواد شیمیایی با نازک شدن لایه سطحی روی ناخن

در هنگام کاشت برای زیباتر شدن باید سطح ناخن را با سوهان برقی صاف و نازک کرد.

این کار باعث ضعیف و آسیب پذیر شدن ناخن می‌شود. زمانی که مواد شیمیایی کاشت ناخن روی سطح نازک ناخن طبیعی  قرار می‌گیرد، احتمال جذب مواد سمی کاشت از روی سطح ناخن و پوست زیاد است.

احتمال جدا شدن ناخن از بستر

زمانیکه فرد با ناخن بلند کاشته شده خود سعی در باز کردن در قوطی یا استفاده های نادرست داشته باشد،مشکل ساز می‌شود وامکان کنده شدن ناخن زیاد است. هر چه ناخن بلندتر باشد احتمال جدا شدنش از بستر بیشتر است.

افزایش احتمال ابتلا به اگزما

استفاده از مواد کاشت ناخن و چسب ناخن های مصنوعی می‌تواند باعث بروز اگزما شود. این نوع اگزما ممکن است در نوک انگشتان یا در نواحی  که با ناخن مصنوعی در تماس بوده، مثل چشم ها و لب و غیره را درگیر کند.  اگزمای تماسی ناشی از مواد کاشت معمولاً بعد از 48 تا 96 ساعت بعد از کاشت ناخن پدیدار می‌شوند. با علائمی مثل سرخی پوست ، خارش و یا تاول خود را نشان می‌دهد. در بعضی از مواقع لاک ناخن هم می تواند باعث اگزما شود.

قارچ ناخن بعد از کاشت

در بعضی مواقع بعد از کاشت به دلیل رشد و تکثیر قارچ‌های میکروسکوپی که از کراتین تغذیه می‌کنند،  ناخن به رنگ زرد، قهوه ای و سپس سبز در می‌آید.

به خاطر کاشت مرتب ناخن و استفاده از چسب، کراتین ناخن  نازک و ضعیف می شود و مقاومتش را در برابر قارچ ها از دست می‌دهد. توجه داشته باشید که عفونت قارچی ناخن بسیار واگیردار است و حتی می‌تواند پوست مو را هم درگیر کند. این احتمال هم وجود دارد که این عفونت اطرافیان شخص را هم درگیر کند. درمان عفونت قارچی طولانی مدت است. درمان عفونت قارچی دارای چند مرحله است که تقریبا بالای یک سال طول می‌کشد.

افزایش احتمال عفونت باکتریایی

عفونت باکتریایی عفونتی است که به رنگ سبز است و حتی زیر ناخن‌های طبیعی بلند هم ایجاد می‌شود که با نفوذ آب در زیر ناخن مصنوعی احتمالش بیشتر می‌شود.

 

«سالن زیبایی شیرینا با بهترین مواد و کادری مجرب و حرفه‌ای در خدمت شما عزیزان است»